Дали играенето на видео игри е загуба на време?
Още преди хиляди години игрите са средство за забавление, обучение, общуване. Но най-вече за победа! Знаем, че игрите са нужни, за да можем да се откъснем за малко от ежедневието и да се пренесем в една друга въображаема реалност.
В древността още 3100г.пр.н.е., в древен Египет играта „Сенет“ се счита за една от най-старите настолни игри. Всъщност освен за забавление играта е била свързана и с религиозни ритуали. По-късно в древна Гърция са организирали спортни състезания, като от там произлизат и Олимпийските игри – 776г.пр.н.е. Следват бурни промени в културата на хората, свързани с индустриализацията. Към 19 и 20 век се зараждат настолни игри като: Монополи, редене на пъзели и други. В средата на 20-ти век се появяват и първите видео игри. Те стават още по-популярни към 1970-1980г. със появата на аркадните игри, като „PONG“, „Space Invaders“, „Asteroids“. Това превръща игрите в социално явление.
В днешно време много от нас имаме настолен компютър с параметри, подходящи за гейминг. За разработка на една видео ААА игра стоят огромни компании с големи екипи от разработчици, графични дизайнери, аниматори, музиканти. Някой от тях влагат стотици милиони за изграждането на една висококачествена видео игра. Самите игри са изключително реалистични и те потапят в качествено различна реалност. Това променяцялата гейминг културата. В 21 век микротранзакциите за закупуване на допълнително съдържание води до допълнително монетизирне за видео игрите още повече, което създава нова индустрия – „ Печелене на пари от играене на видео игри“.
Има различни начини да печелиш докато играеш. Един от най-разпространените е чрез „стриймване“ или споделяне на екрана в онлайн платформа докато играеш. Платформи като „Twitch“, „YouTube“, „TikTok“ и още, предлагат печелене на подаръци докато играчът стриймва. Това води до печелене на реални пари. Има подаръци на стойност над 50 хиляди лева. Някой игри позволяват на играчите да печелят и криптовалути: „Axie Infinity“, „The Sandbox“, „WOW“ и др. Друг начин за печалба е чрез виртуални предмети, създаването на NFT (Non-fungible Token) или незаменим токен. Това позволява виртуалното да навлезе в реалното. Играчите онлайн могат да търгуват помежду си с реални пари или валути. NFT е уникален цифров актив, който удостоверява собствеността върху даден обект. Една от най-известните видео игри Counter Strike 2 провежда турнир от отбори по 5 човека, които печелят различни наградни фондове някой на стойност – 1,25 млн. долара.
За да си добър стриймър ти трябва – стратегия, постоянство, добра техника, ангажираност към аудиторията. Правилната подготовка ще доведе до интерес на хората към твоя стрийм. Постоянното усъвършенстване на гейминга ще поддържа и ще набавя още гледания. Следователно още подаръци и още реални пари. Много често брандове и компании търсят известни стриймъри, които да бъдат тяхно рекламно лице.
Идеята да печелиш от видео игри някога беше само мечта. Днес това е реалност и динамично развиващ се бизнес. Това разбира се това носи своите рискове. Ако прекарваме прекалено много време в играене на виртуални видео игри, това сериозно може да ни откъсне от реалния свят. Загубват се елементарни комуникативни умения и се ограничават социалните контакти. Макар и печеливш, гейминга може да води до пристрастяване с всички ментални, психически и физически последствия от това.