Как изкуствения интелект влияе на света в който живеем
Стигнахме до момента в който AI (Ей Ай) или Artificial Intelligence, става неразделен инструмент в нашето ежедневие. Изкуствения интелект е част от компютърните науки, която дава възможност на софтуера да възприема околната среда и да се обучава. Генератора е обучен от трилиони книги и текстове с информация, която следват в работата си. Това му позволява да извършва задачи неразличими от човешкото мислене. Чат-бота може да решава проблеми и да взима решения самостоятелно.
Света в днешно време създава автоматизирани системи на работа. В това генератора се справя много по-добре от по-голямата част хора. AI не е напълно готов да измести хората от работните им места, но това е въпрос на време. И въпреки това човека е незаменим кадър при взимане на креативни решения. Процесите в които се изисква много повторения ще бъдат първите заменени позиции в работната сфера. Тук възникват и други етични въпроси, свързани с конфиденциалността и това как влияе ИИ върху хората.
Алгоритмите на ИИ в социалните медии определят какво съдържание виждаме. Затова доста често, след като заговорим по една или друга тема, виждаме подобно съдържание в интернет пространството. Това става чрез бутоните за реакция, които натискаме върху интересните за нас теми. Някак интелекта успява да покаже магическите си умения с работата. Изумява ни с генерирането на привлекателни материали като: видео , аудио, картинки, текстове които могат да бъдат трудни за създаване от неквалифициран човек.
Полезното използване на ИИ в научни изследвания ускорява още повече научните открития. Помага на учените като анализира огромна част от данни. Някой ботове могат да обработят сложни въпрос с дължина 50 000 – 120 000 думи. Те генерират хипотези и примери, които могат да се тестват. Това е изключително важно за бързото развитие на човечеството.
В транспорта ИИ също има мощно влияние като променя начина, по който се движим по пътищата за обществено ползване. Автономните коли обещават по-безопасни пътувания и по- ефективни транспортни системи. Тук човешкия фактор също намалява, като се премахват рискове от произшествие. ITS или интелигентни транспортни системи помагат за взаимодействието между транспортните мрежи. Това подобрява придвижването най-вече в градска среда. ИИ влияе и на околната среда, като оптимизира маршрути, анализира трафик и пренасочва движението което съкращава времето за пътуване
През 2005 Ray Kurtzweil предсказва развитието на изчислителната мощ и развитието на ИИ. ANI (Artificial Narrow Intelligence) е ИИ на нивото на хората за определени задачи. Развива се във времевия диапазон от 2020г. – 2025г. AGI (Artificial General Intelligence), който се разработва ще бъде на нивото на хората във всички задачи. Това ще бъде възможно до 2029г. При ASI (Artificial Super Intelligence) става въпрос за невиждана сингулярност в човечеството и този интелект ще бъде по-добър от хората във всяко начинание. Това е опасно защото ASI може да реши, че няма нужда от човешката намеса в развитието му.
В заключение можем да кажем, че изкуствения интелект има възможност да навреди на много хора и същевременно да помогне на доста повече. Грешното и злонамерено използване на интелекта ще навреди в много аспекти от нашия живот, но ако се използва правилно ще ускори еволюцията на човека към по-добро бъдеще.